
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 4.2 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 200 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Contact Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Stock: 217
Distributors
pcbx
Unit Price$1.12680
Ext.Price$1.12680
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.12680 | $1.12680 |
| 10 | $0.91990 | $9.19900 |
| 25 | $0.89861 | $22.46525 |
| 50 | $0.87781 | $43.89050 |
| 100 | $0.85750 | $85.75000 |
| 300 | $0.78840 | $236.52000 |
| 500 | $0.72487 | $362.43500 |
| 1000 | $0.66646 | $666.46000 |
| 3000 | $0.61276 | $1838.28000 |
| 5000 | $0.56340 | $2817.00000 |
